Skaistumkopšanas speciālistiem instrumentu tīrība

Ievads

Skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzēju instrumenti, piemēram, šķēres, ķemmes, otas un pincetes, ir svarīga viņu ikdienas darba sastāvdaļa. Taču bieži vien var aizmirst, cik svarīga ir šo instrumentu tīrība. Rakstā galvenā uzmanība pievērsta tam, kāpēc skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem tīrība ir tik svarīga un kā nodrošināt, lai viņu instrumenti vienmēr būtu klientiem draudzīgi, profesionāli un droši.

Lasīt vairāk: HIGIĒNAS PRASĪBAS SKAISTUMKOPŠANAS SALONOS 

 

Ķīmiskie dezinfekcijas līdzekļi

Iekārtu un instrumentu dezinfekcijai skaistumkopšanas pakalpojumos parasti tiek izmantotas ķīmiskas metodes (dezinfekcijas līdzekļi). Lai veiktu regulāru dezinfekciju, personālam ir jāzina dezinfekcijas procesa principi un jābūt attiecīgi apmācītam.

Dezinfekcijas līdzekļi pieder pie biocīdiem. Saskaņā ar Igaunijā spēkā esošajiem likumiem nereģistrētu vai nelicencētu biocīdu lietošana un izplatīšana ir aizliegta un sodāma.
Ķīmiskās dezinfekcijas laikā šķīdumam pilnībā jānosedz instrumenta virsmas un dobumi. Instrumenta slēdzenes ir jāatslēdz, un priekšmeti, kas sastāv no vairākām daļām, jāievieto šķīdumā tikai pēc izjaukšanas.
Pēc dezinfekcijas instrumenti/piederumi rūpīgi jāizskalo zem tekoša krāna ūdens un pēc tam jāizžāvē.

 

Biežāk sastopamās aktīvās sastāvdaļas ķīmiskajos dezinfekcijas līdzekļos

Ķīmiskos dezinfekcijas līdzekļus pēc aktīvās sastāvdaļas var iedalīt divos: spirtu saturošie un bezalkoholiskie dezinfekcijas līdzekļi. Izvēloties produktu, ievērojiet ražotāja norādījumus.

Spirti – etanols, n-propanols, izopropanols. Ātra pretmikrobu iedarbība tiek sasniegta pie 60-90% alkohola satura. Dezinficējamā virsma un instrumenti ir jānotīra iepriekš, jo spirts neiedarbojas caur organiskiem netīrumiem. Alkoholi var sabojāt dažus materiālus, piemēram, gumiju, plastmasu, plexiglas, koka virsmas, ādu un mākslīgo ādu.

Alkoholu nesaturošus dezinfekcijas līdzekļus izmanto pret spirtu izturīgām virsmām:

  • kvartārie amonija savienojumi – ir dezinfekcijas līdzekļi ar labām tīrīšanas īpašībām
  • aldehīdi (glutaraldehīds, formaldehīds) – augsta līmeņa dezinfekcijas līdzeklis, nav kodīgs. Kairina gļotādas, kancerogēns.
  • hlors et al. hloru izdaloši savienojumi – dezinfekcijas līdzekļi, kas lielākā koncentrācijā ≥1000 ppm iedarbojas uz baktēriju sporām, korodē metālu. Tiem ir kairinoša iedarbība uz gļotādām un elpceļiem
  • peretiķskābe – augsta līmeņa dezinfekcijas līdzeklis, kas iedarbojas uz visiem mikroorganismiem, ieskaitot baktēriju sporas, kodīgs
  • fenoli – nekodīgi, kairina ādu un gļotādas, kancerogēni
  • amīni – dezinfekcijas līdzekļi ar labām tīrīšanas īpašībām, kas iedarbojas uz visām veģetatīvām vīrusu, baktēriju un sēnīšu formām. Piemērots redzami netīru virsmu un medicīniskā aprīkojuma (krēsli, gultas, dīvāni) tīrīšanai un dezinfekcijai.

 

Prasības attiecas uz ķīmiskajiem dezinfekcijas līdzekļiem

Uz ķīmiskajiem dezinfekcijas līdzekļiem skaistumkopšanas pakalpojumos attiecas šādas prasības, kas personālam ir jāzina:

  • Ķīmiskie dezinfekcijas līdzekļi ir jāmarķē (produkta nosaukums, ražotājs/importētājs, derīguma termiņš, lietošanas instrukcija). Nedrīkst uzglabāt vai lietot pudeles bez etiķetes ar nezināmu ķīmisku vielu;
  • Gatavojot dezinfekcijas šķīdumus, jāizmanto pareiza koncentrācija, šķīdumi jāuzglabā šim nolūkam paredzētos traukos/traukos un jāievēro gatavā šķīduma derīguma termiņš;
  • Pirms atkārtotas lietošanas dezinfekcijas līdzekļa tvertne ir rūpīgi jāiztīra. Tvertnei, kurā ir vecā šķīduma paliekas, nedrīkst pievienot jaunas vielas/šķīdumus;
  • Dezinfekcijas šķīdumus nedrīkst sajaukt kopā (ja vien to nav noteicis ražotājs);
  • Dezinfekcijas līdzekļus var iznīcināt/izmantot, pamatojoties uz ražotāja norādījumiem un spēkā esošajām prasībām;
  • Īstais rīks īstajā vietā! Neatkarīgi no tā, vai tas satur alkoholu vai bezalkoholisko;
  • Ievērojiet instrumenta lietotāja rokasgrāmatu un drošības datu lapu;
  • Pamatojoties uz medicīnisko piederumu ražotāja lietošanas instrukciju – ar kuru atļauts tīrīt/dezinficēt;
  • Lietot individuālos aizsardzības līdzekļus saskaņā ar iekārtas drošības datu lapu;
  • Izvēloties un lietojot dezinfekcijas līdzekļus, jāņem vērā to darbības spektrs, darbības mehānisms, koncentrācija un iedarbības ilgums.

 

Sterilizācija

Darbības vietā, kur tiek izmantoti atkārtoti lietojami griešanas un duršanas instrumenti, jāievieš atkārtoti lietojamo instrumentu sterilizācijas procedūra. Lai veiktu regulāru sterilizācijas procedūru, personālam ir jāzina procesu principi un
tikt attiecīgi apmācītam.
Ja sterilizācijas process netiek īstenots, jāizmanto tikai vienreizējās lietošanas instrumenti. Tomēr šajā gadījumā nedrīkst mēģināt dezinficēt un atkārtoti izmantot šos instrumentus. Vienreiz lietojamu sterilu ierīci/instrumentu var lietot līdz derīguma termiņa beigām. Derīguma termiņš ir norādīts uz iepakojuma.

Skaistumkopšanas darbinieka darbības vietā jābūt sterilizācijas ierīces lietošanas pamācībai un izmantoto metožu aprakstam. Procesa izsekojamības nolūkos ieteicams vest dienasgrāmatu, kurā būtu sniegts pārskats par skaistumkopšanas darbinieces darba vietā sterilizēto instrumentu sarakstu, sterilizācijas regularitāti, metodēm, darbības traucējumiem un iekārtu apkopes un kalibrēšanas operācijām. 

Skaistumkopšanas darbinieka darbības vietā jābūt sterilizācijas ierīces lietošanas pamācībai un izmantoto metožu aprakstam. Procesa izsekojamības nolūkos ieteicams vest dienasgrāmatu, kurā būtu sniegts pārskats par skaistumkopšanas darbinieces darba vietā sterilizēto instrumentu sarakstu, sterilizācijas regularitāti, metodēm, darbības traucējumiem un iekārtu apkopes un kalibrēšanas operācijām. .

 

Visizplatītākās ierīču un instrumentu sterilizācijas metodes

  • Autoklāvēšana
    Tas ir vispiemērotākais visiem priekšmetiem, kas cieš no karstuma un mitruma. Tas ir efektīvs,
    lēta un droša metode.
    Tvaika spiediens, temperatūra un tvaika autoklāva laiks ir proporcionāli viens otram. Izvēloties režīmu, ievērojiet ražotāja ieteikumus.
  • Sauss karstums
    Priekšroka tiek dota atkārtoti lietojamiem stikla traukiem. Sausais karstums var sabojāt piederumus/instrumentus.
  • Sterilizācija ar etilēnoksīdu
    Zemas temperatūras metode, kas paredzēta tādu piederumu/instrumentu apstrādei, kas nevar izturēt augstu temperatūru (piemēram, plastmasas un gumijas priekšmeti). Sterilizācija ar etilēnoksīdu jāveic ļoti piesardzīgi, jo etilēnoksīds ir toksisks un
    sprādzienbīstama viela. Metode prasa ilgu aerācijas periodu pēc sterilizācijas, vēlams līdz 10 stundām (vai nakti); pat minimālas atliekas var izraisīt veselības problēmas (ādas bojājumus, vēzi).
  • Sterilizācija ar formaldehīdu
    Ir vēl viena zemas temperatūras sterilizācijas metode. Vairākos sterilizācijas cikla posmos ir iespējama kļūda. Formaldehīds ir kancerogēns un izraisa rīkles, deguna un asins vēzi.
  • Sterilizācijas metode, kuras pamatā ir zemas temperatūras plazma
    Izmantojot ūdeni un peroksīdu, šī metode ir jaunāka un drošāka zemas temperatūras sterilizācijas metode, taču tā var nebūt piemērota visiem materiāliem. Ir nepieciešams stingri ievērot instrumenta ražotāja norādījumus.

     

Lasīt vairāk: INFEKCIJAS SLIMĪBAS – SKAISTUMKOPŠANAS SALONU BRIESMAS 

 

Kopsavilkums

Tīrība ir ļoti svarīga skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanai, jo tā tieši ietekmē klientu veselību, drošību un vispārējo pieredzi. Regulāra tīrīšana un dezinfekcija nodrošina, ka klientiem vienmēr tiek piedāvāts vislabākais serviss, vienlaikus saglabājot uzņēmuma kā profesionāla un uzticama pakalpojumu sniedzēja reputāciju.

E-apmācība SKAISTUMKOPŠANAS PAKALPOJUMU SNIEGŠANAI NOTEIKTĀS HIGIĒNAS PRASĪBAS

E-apmācība iepazīstina ar vispārīgajiem higiēnas nosacījumiem, kā arī ar tiesību aktiem, kas saistīti ar higiēnu, sniedzot skaistumkopšanas un personiskos pakalpojumus. Minimālās higiēnas prasības apmācība atbilst MK noteikumiem Nr. 631 (09.10.2018). Pieejama LATVIEŠU un KRIEVU VALODĀ.
Higiēnas e-apmācība skaistumkopšanas un personisko pakalpojumu sniedzējiem

Minimālās higiēnas prasības skaistumkopšanā

Cena40 €
LASĪT TĀLĀK

LABĀKAIS RISINĀJUMS TEV...

  • Mēs garantējam visiem jaunajiem pasūtītājiem, ka pilnībā atmaksāsim par apmācību veiktos maksājumus, ja apmācība neatbildīs cerībām.
  • Minimālās higiēnas prasības apmācība atbilst MK noteikumiem Nr. 545 (29.09.2015).
  • 10 gadus ilga pieredze un uzticība. 
  • Pieejams 24/7

PASŪTĪT IR PAVISAM VIENKĀRŠI. PIEEJAMS 24/7.

Apmācības pasūtīšana UZŅĒMUMA/IESTĀDES darbiniekiem:

  • Reģistrē lietotāju, izvēloties “uzņēmuma/iestādes konts”.
  • Izvēlies nepieciešamo apmācību un pasūti to, ievadot apmācāmā(-o) vārdu un uzvārdu, kā arī personas kodu.
  • Veic samaksu, izmantojot internetbanku, vai arī veicot pārskaitījumu. Rēķins tiks automātiski nosūtīts uz tavu e-pastu.
  • Tūlīt pēc rēķina apmaksas, uz tavu e-pastu tiks automātiski nosūtīta parole, kas nepieciešama piekļūšanai apmācībai.

Apmācības pasūtīšana sev kā PRIVĀTPERSONAI:

  • Reģistrē lietotāju, izvēloties “privātpersonas konts”.
  • Izvēlies nepieciešamo apmācību un noformē pasūtījumu.
  • Veic samaksu, izmantojot internetbanku, vai arī veicot pārskaitījumu. Rēķins tiks automātiski nosūtīts uz tavu e-pastu.
  • Lai pēc maksājuma veikšanas sāktu apmācību, ieejiet savā kontā, kur sākumlapā atradīsiet aktivizēto apmācību.

Video par apmācību:

Apmācības 1. daļu (bezmaksas) skaties ŠEIT

Vai tev ir jautājumus?

Sazinieties ar mums

KONTAKTI

Vai vēlaties pasūtīt kursu?

Reģistrējiet lietotāju

Reģistrēties

Vai vēlaties pasūtīt kursu?

Reģistrējiet lietotāju

Reģistrēties
Mēs lietojam sīkfailus pakalpojuma nodrošināšanai, mārketinga nolūkiem un pakalpojuma uzlabošanai. Piekrītu Lietošna noteikumi