Instrumentu un aprīkojuma sterilizācija

Ievads

Instrumentu un aprīkojuma sterilizācija ir kritisks process, kas palīdz novērst infekcijas izplatīšanos un nodrošināt drošību dažādās nozarēs, tostarp medicīnā, zobārstniecībā un skaistumkopšanā. Sterilizācijas procedūru mērķis ir iznīcināt visus mikroorganismus, tostarp baktērijas, vīrusus un sēnītes, lai nodrošinātu drošu instrumentu un aprīkojuma lietošanu. Šajā rakstā mēs apspriežam sterilizācijas metodes un protokolus, atkārtoti lietojamu un vienreiz lietojamu instrumentu lietošanu un kopšanu, kā arī izplatītākos veidus, kā novērst infekcijas skaistumkopšanas jomā.

 

Instrumentu un aprīkojuma sterilizācija

Sterilizācijas metodes un protokoli

Sterilizācija ir visu mikroorganismu, tostarp baktēriju, vīrusu un sēnīšu, iznīcināšanas process. Tas tiek darīts, izmantojot dažādas metodes, no kurām katrai ir savas priekšrocības un trūkumi.

 1. Autoklāvēšana: Autoklāvēšana ir viena no uzticamākajām sterilizācijas metodēm, kur instrumentus novieto zem augsta spiediena un temperatūras. Autoklāvos parasti tiek izmantota 121-134°C tvaika temperatūra, kas nodrošina mikroorganismu iznīcināšanu. Šī metode ir īpaši efektīva un plaši izmantota slimnīcās un laboratorijās.
 2. Ķīmiskā sterilizācija: Ķīmiskā sterilizācija ietver instrumentu apstrādi ar ķīmiskiem šķīdumiem, piemēram, formaldehīdu vai ūdeņraža peroksīdu. Šī metode labi darbojas termiski jutīgiem materiāliem, bet prasa ilgāku iedarbības laiku un rūpīgu skalošanu pēc procesa.
 3. Sterilizācija ar starojumu: Apstarošanas metodes, piemēram, gamma un UV starojums, nogalina mikroorganismus, un tās bieži izmanto medicīnas ierīcēs un vienreizlietojamos instrumentos. UV starojums ir īpaši noderīgs virsmu sterilizēšanai, savukārt gamma starojums ir piemērots iepakotiem produktiem.
 4. Sausā apkure: Sausā karsēšana ietver instrumentu novietošanu augstā temperatūrā (160-180 °C) uz ilgu laiku. Šī metode ir retāk izplatīta, jo tā var izraisīt atsevišķu materiālu bojājumus un prasa ilgāku sterilizācijas laiku, salīdzinot ar autoklāvēšanu.

Katrai sterilizācijas metodei ir svarīgi ievērot īpašus protokolus, lai nodrošinātu procesa efektivitāti un novērstu iekārtas bojājumus. Instrumentu sterilizācijas process parasti ietver vairākus posmus: sākotnējo tīrīšanu, dezinfekciju un visbeidzot sterilizāciju.

 

Atkārtoti lietojami un vienreizlietojamie instrumenti

Atkārtoti lietojamiem un vienreiz lietojamiem instrumentiem ir liela nozīme dažādās apkalpošanas jomās. Abiem veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi, kas jāņem vērā, tos lietojot un uzturot.

Atkārtoti lietojami instrumenti: Šie instrumenti parasti ir izgatavoti no izturīgiem materiāliem, kas var izturēt atkārtotu sterilizāciju. Atkārtoti lietojamo instrumentu apkope ietver rūpīgu tīrīšanu un dezinfekciju pirms katras sterilizācijas, lai noņemtu fiziskos netīrumus un bioloģisko piesārņojumu. Lai pagarinātu atkārtoti lietojamo instrumentu kalpošanas laiku, ir svarīgi ievērot kopšanas instrukcijas un izmantot atbilstošas ​​tīrīšanas un sterilizācijas metodes.

– Priekšrocības: Atkārtoti lietojamie rīki nodrošina ilgtermiņa lietošanu un var būt rentablāki ilgtermiņā. Tos var izmantot atkārtoti pēc katra sterilizācijas cikla, samazinot atkritumu daudzumu.

– Trūkumi: Atkārtoti lietojamiem instrumentiem nepieciešama pastāvīga apkope un pareiza sterilizācija, lai izvairītos no infekcijas riska. Nepareiza tīrīšana vai sterilizācija var izraisīt infekcijas risku.

Vienreizlietojamie instrumenti: Vienreizlietojamie instrumenti ir paredzēti vienai lietošanai un pēc lietošanas tiek izmesti. Tie bieži ir sterili iepakoti un nodrošina maksimālu drošību, jo tos neizmanto atkārtoti.

– Priekšrocības: Vienreizlietojamie instrumenti ievērojami samazina infekcijas risku un neprasa sarežģītu apkopi. Tie ir īpaši noderīgi situācijās, kad nepieciešama ātra sterilitāte.

– Trūkumi: Ilgtermiņā vienreizlietojamie instrumenti var būt dārgāki, jo tie ir jāpērk pastāvīgi. Turklāt to izmantošana ir problemātiskāka ietekmes uz vidi dēļ, jo tie rada vairāk atkritumu.

 

Biežākās infekcijas un to profilakse skaistumkopšanas pakalpojumos

Tādos skaistumkopšanas pakalpojumos kā manikīrs, pedikīrs un kosmētiskās procedūras infekciju profilaksei ir īpaši svarīga nozīme, jo šīs procedūras bieži vien ir saistītas ar manipulācijām ar ādu un nagiem, kas var izraisīt mikroorganismu izplatīšanos. Biežas infekcijas ietver:

 1. Sēnīšu infekcijas: Sēnīšu infekcijas, piemēram, onihomikoze (nagu sēnīte) un tinea pedis (kāju nagu sēne), var izplatīties ar nesteriliem instrumentiem, kas nonāk saskarē ar ādu. Sēnīšu infekcijas bieži izraisa niezi, apsārtumu un ādas lobīšanos.

   – Profilakse: Rūpīga instrumentu tīrīšana un sterilizācija pirms un pēc katras lietošanas palīdz samazināt sēnīšu infekciju izplatību. Arī vienreizējās lietošanas instrumentu izmantošana var ievērojami samazināt infekcijas risku.

 1. Bakteriālas infekcijas: Staphylococcus aureus un Pseudomonas aeruginosa ir izplatītas baktērijas, kas var izraisīt ādas infekcijas, īpaši, ja procedūras laikā āda tiek bojāta.

   – Profilakse: Lai novērstu bakteriālas infekcijas, pirms un pēc procedūrām jālieto antiseptiski šķīdumi, jānodrošina rūpīga instrumentu sterilizācija, jārūpējas par roku higiēnu. Klientiem arī jāzina, ka procedūras nav ieteicamas uz tikko skūtas vai bojātas ādas.

 1. Vīrusu infekcijas: Hepatīta vīrusi (piemēram, B un C hepatīts) un cilvēka papilomas vīruss (HPV) var izplatīties ar asins pilieniem vai mikroskopiskiem bojājumiem uz ādas. Šie vīrusi var izraisīt nopietnas veselības problēmas un tāpēc ir īpaši bīstami.

   – Profilakse: Lai novērstu vīrusu infekcijas, jālieto vienreizējās lietošanas cimdi, jāsterilizē instrumenti un jāizvairās no procedūrām, kas izraisa asiņošanu. Klientiem un pakalpojumu sniedzējiem ir jāzina vīrusu infekciju izplatīšanās veidi un jāveic atbilstoši piesardzības pasākumi.

Kopsavilkums

Instrumentu un aprīkojuma sterilizācija ir būtiska, lai novērstu infekcijas un nodrošinātu drošību. Skaistumkopšanā un medicīnā galvenais ir dažādas sterilizācijas metodes un protokoli, rūpīga atkārtoti lietojamu un vienreiz lietojamu instrumentu izmantošana, kā arī izpratne par izplatītām infekcijām un to profilaksi. Pareizas prakses ievērošana palīdzēs nodrošināt gan pakalpojumu sniedzēju, gan klientu veselību un drošību. 

Sterilizācija ir ne tikai tehnisks process, bet arī svarīga ikdienas darba organizācijas un drošības sastāvdaļa. Pareiza instrumentu sterilizācija un higiēnas standartu ievērošana ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu klientu un pakalpojumu sniedzēju labu veselību un drošību. Tāpēc ir svarīgi, lai visi skaistumkopšanas un medicīnas speciālisti būtu informēti par labāko praksi un stingri ievērotu visus sterilizācijas protokolus.

E-apmācība SKAISTUMKOPŠANAS PAKALPOJUMU SNIEGŠANAI NOTEIKTĀS HIGIĒNAS PRASĪBAS

E-apmācība iepazīstina ar vispārīgajiem higiēnas nosacījumiem, kā arī ar tiesību aktiem, kas saistīti ar higiēnu, sniedzot skaistumkopšanas un personiskos pakalpojumus. Minimālās higiēnas prasības apmācība atbilst MK noteikumiem Nr. 631 (09.10.2018). Pieejama LATVIEŠU un KRIEVU VALODĀ.
Higiēnas e-apmācība skaistumkopšanas un personisko pakalpojumu sniedzējiem

Minimālās higiēnas prasības skaistumkopšanā

Cena35 €
LASĪT TĀLĀK

LABĀKAIS RISINĀJUMS TEV...

 • Mēs garantējam visiem jaunajiem pasūtītājiem, ka pilnībā atmaksāsim par apmācību veiktos maksājumus, ja apmācība neatbildīs cerībām.
 • Minimālās higiēnas prasības apmācība atbilst MK noteikumiem Nr. 545 (29.09.2015).
 • 10 gadus ilga pieredze un uzticība. 
 • Pieejams 24/7

PASŪTĪT IR PAVISAM VIENKĀRŠI. PIEEJAMS 24/7.

Apmācības pasūtīšana UZŅĒMUMA/IESTĀDES darbiniekiem:

 • Reģistrē lietotāju, izvēloties “uzņēmuma/iestādes konts”.
 • Izvēlies nepieciešamo apmācību un pasūti to, ievadot apmācāmā(-o) vārdu un uzvārdu, kā arī personas kodu.
 • Veic samaksu, izmantojot internetbanku, vai arī veicot pārskaitījumu. Rēķins tiks automātiski nosūtīts uz tavu e-pastu.
 • Tūlīt pēc rēķina apmaksas, uz tavu e-pastu tiks automātiski nosūtīta parole, kas nepieciešama piekļūšanai apmācībai.

Apmācības pasūtīšana sev kā PRIVĀTPERSONAI:

 • Reģistrē lietotāju, izvēloties “privātpersonas konts”.
 • Izvēlies nepieciešamo apmācību un noformē pasūtījumu.
 • Veic samaksu, izmantojot internetbanku, vai arī veicot pārskaitījumu. Rēķins tiks automātiski nosūtīts uz tavu e-pastu.
 • Lai pēc maksājuma veikšanas sāktu apmācību, ieejiet savā kontā, kur sākumlapā atradīsiet aktivizēto apmācību.

Video par apmācību:

Apmācības 1. daļu (bezmaksas) skaties ŠEIT

Vai tev ir jautājumus?

Sazinieties ar mums

KONTAKTI

Vai vēlaties pasūtīt kursu?

Reģistrējiet lietotāju

Reģistrēties

Vai vēlaties pasūtīt kursu?

Reģistrējiet lietotāju

Reģistrēties
Mēs lietojam sīkfailus pakalpojuma nodrošināšanai, mārketinga nolūkiem un pakalpojuma uzlabošanai. Piekrītu Lietošna noteikumi